Avem noroc cu un copil caruia ii place mult sa fie plimbat in carucior, inca de foarte mic. Poate este si o chestiune de cum l-am obisnuit, dar cu siguranta este vorba si de faptul ca am avut mereu grija sa alegem carucioare care sa-i asigure confort maxim, in fiecare etapa de dezvoltare. Pentru ca da, am trecut prin mai multe variante pana am ajuns la caruciorul Greentom, despre care vreau sa vorbesc astazi.

Treaba este ca am calatorit destul de mult in acesti aproape doi ani ai lui si caruciorul m-a ajutat enorm. Am avut si sistem de purtare, dar noua nu ni s-a potrivit decat in anumite circumstante. Altfel, pentru plimbari lungi prin natura sau pe strazi (mai ales pana a mers bine in picioare) caruciorul a fost baza. Nu doarme niciodata in el, indiferent cat este de obosit, pentru ca e foarte curios sa vada tot ce se intampla in jurul lui.

Dupa ce am depasit etapa de landou, am tot cautat o varianta sport, care sa fie perfecta pentru el si pentru noi. Si am avut in vedere cateva considerente clare:

(1) confortul copilului, cum se asaza in carucior. Am preferat sa mergem sa-l vedem si sa-l probam, pentru ca fiecare copil este diferit si are nevoi diferite. Al nostru, de exemplu, tine mult la bara de protectie din fata, ca ii place sa se agate de ea, sa vada mai bine in jur.

(2) sa aiba materiale de calitate, astfel incat copilul sa nu transpire excesiv, sa nu i se irite pielea etc. Si nici sa se rupa dupa primele 10 plimbari.

(3) sa fie usor. Inglesina (varianta folosita de noi anterior) avea 12 kg, ma rupea de fiecare data cand trebuia sa-l car, sa-l bag in portbagaj si sa-l scot.

(4) sa fie simplu de manevrat. Este esential, avand in vedere ce borduri gasesti in Bucuresti. Sau cu ce detexteritate trebuie sa eviti gropile si gunoaiele si masinile parcate pe trotuare. Am mai scris eu despre asta in trecut, spoiler alert: nu s-a schimbat nimic.

(5) sa fie compact. Usor de strecurat in portbagaj, impreuna cu alte bagaje. Usor de luat pe avion.

(6) sa-i asigure protectie buna si atunci cand vremea nu e deloc favorabila. Ca avem si un GB Qbit+ All City, care este genial vara, super aerisit, super usor, dar pe ploaie sau frig te cam lasa la greu.

Asadar, cu toate aceste criterii in minte, am inceput research-ul temeinic. Si eu m-am indragostit, pur si simplu, de Greentom, care intruneste cu succes toate criteriile de mai sus. Plus ca este, asa cum se lauda ei, the greenest stroller on planet earth. De ce? Pentru ca este confectionat integral din materiale reciclate, de foarte buna calitate. Cadrul este facut din polipropilena reciclata, o fibra elastica, extrem de rezistenta. Iar materialele textile sunt fabricate din PET reciclat, fiind folosite 74 de sticle provenite de la produse non-alcoolice. Da, am fost sceptica cand am citit asta prima data, dar pe cuvant ca textilele sunt de calitate si foarte rezistente.

Noi avem caruciorul Greentom Classic Upp, cu cadrul negru si textilele gri inchis. Ca am zis ca rezista mai bine la ”tavaleala”. Am fost plecati cu el prin oras, dar si la munte, si chiar in vacanta de iarna de la Strasbourg. Deci am avut vreme sa-l testam in mai multe conditii.

Si are misto urmatoarele chestii:

Ce nu e prea cool:

Una peste alta, eu l-as recomanda cu drag mai departe, pentru noi s-a dovedit ce trebuie. Poate fi gasit pe emagNichiduta si la Bebe Tei, din cate am vazut. Iar, ca bonus, cand nu-l mai folosesti, poti dezasambla componentele si-l poti recicla. Cat de tare e asta, totusi?

Las mai jos si cateva fotografii cu caruciorul Greentom, in diverse ipostaze.

Recomandare: căruciorul Greentom, Classic Upp. (review)

Avem noroc cu un copil caruia ii place mult sa fie plimbat in carucior, inca de foarte mic. Poate este si o chestiune de cum l-am obisnuit, dar cu siguranta este vorba si de faptul ca am avut mereu grija sa alegem carucioare care sa-i asigure confort maxim, in fiecare etapa de dezvoltare. Pentru ca da, am trecut prin mai multe variante pana am ajuns la caruciorul Greentom, despre care vreau sa vorbesc astazi.

Treaba este ca am calatorit destul de mult in acesti aproape doi ani ai lui si caruciorul m-a ajutat enorm. Am avut si sistem de purtare, dar noua nu ni s-a potrivit decat in anumite circumstante. Altfel, pentru plimbari lungi prin natura sau pe strazi (mai ales pana a mers bine in picioare) caruciorul a fost baza. Nu doarme niciodata in el, indiferent cat este de obosit, pentru ca e foarte curios sa vada tot ce se intampla in jurul lui.

Dupa ce am depasit etapa de landou, am tot cautat o varianta sport, care sa fie perfecta pentru el si pentru noi. Si am avut in vedere cateva considerente clare:

(1) confortul copilului, cum se asaza in carucior. Am preferat sa mergem sa-l vedem si sa-l probam, pentru ca fiecare copil este diferit si are nevoi diferite. Al nostru, de exemplu, tine mult la bara de protectie din fata, ca ii place sa se agate de ea, sa vada mai bine in jur.

(2) sa aiba materiale de calitate, astfel incat copilul sa nu transpire excesiv, sa nu i se irite pielea etc. Si nici sa se rupa dupa primele 10 plimbari.

(3) sa fie usor. Inglesina (varianta folosita de noi anterior) avea 12 kg, ma rupea de fiecare data cand trebuia sa-l car, sa-l bag in portbagaj si sa-l scot.

(4) sa fie simplu de manevrat. Este esential, avand in vedere ce borduri gasesti in Bucuresti. Sau cu ce detexteritate trebuie sa eviti gropile si gunoaiele si masinile parcate pe trotuare. Am mai scris eu despre asta in trecut, spoiler alert: nu s-a schimbat nimic.

(5) sa fie compact. Usor de strecurat in portbagaj, impreuna cu alte bagaje. Usor de luat pe avion.

(6) sa-i asigure protectie buna si atunci cand vremea nu e deloc favorabila. Ca avem si un GB Qbit+ All City, care este genial vara, super aerisit, super usor, dar pe ploaie sau frig te cam lasa la greu.

Asadar, cu toate aceste criterii in minte, am inceput research-ul temeinic. Si eu m-am indragostit, pur si simplu, de Greentom, care intruneste cu succes toate criteriile de mai sus. Plus ca este, asa cum se lauda ei, the greenest stroller on planet earth. De ce? Pentru ca este confectionat integral din materiale reciclate, de foarte buna calitate. Cadrul este facut din polipropilena reciclata, o fibra elastica, extrem de rezistenta. Iar materialele textile sunt fabricate din PET reciclat, fiind folosite 74 de sticle provenite de la produse non-alcoolice. Da, am fost sceptica cand am citit asta prima data, dar pe cuvant ca textilele sunt de calitate si foarte rezistente.

Noi avem caruciorul Greentom Classic Upp, cu cadrul negru si textilele gri inchis. Ca am zis ca rezista mai bine la ”tavaleala”. Am fost plecati cu el prin oras, dar si la munte, si chiar in vacanta de iarna de la Strasbourg. Deci am avut vreme sa-l testam in mai multe conditii.

Si are misto urmatoarele chestii:

Ce nu e prea cool:

Una peste alta, eu l-as recomanda cu drag mai departe, pentru noi s-a dovedit ce trebuie. Poate fi gasit pe emagNichiduta si la Bebe Tei, din cate am vazut. Iar, ca bonus, cand nu-l mai folosesti, poti dezasambla componentele si-l poti recicla. Cat de tare e asta, totusi?

Las mai jos si cateva fotografii cu caruciorul Greentom, in diverse ipostaze.

Recomandare: căruciorul Greentom, Classic Upp. (review)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *